İnme Rehabilitasyonu

22 Ekim 2021, Cuma 09:36:28

İnme Rehabilitasyonu

İnme ne demektir?

Beyin damar hastalığına bağlı ani başlangıçlı sıklıkla yutma güçlüğü, konuşamama ve yürüyememe gibi nörolojik problemlere yol açan 24 saatten uzun süren ya da 24 saatten daha kısa süre içinde ölümcül olabilen klinik bir tablodur.

İnme neden önemlidir?

Tüm dünyada kalp hastalığı ve kanserden sonra ölüme yol açan 3.önemli hastalıktır. Uzun süreli sakatlığın birinci nedenidir.

Neden inme gelişir?

Beyin damarlarının pıhtı nedeniyle tıkanması ya da kanaması sonucu gelişir.

İnmeden korunmak mümkün mü?

Bazı genetik yapılarda inme geçirme riski daha yüksek olmasına karşın değiştirilebilir risk faktörleri ile mücadele edilirse inme geçirme riski en aza inebilir. Bu değiştirilebilir risk faktörlerinin başında yüksek tansiyon vardır. Şeker hastalığı, kalp hastalığı, yüksek kolesterol seviyesi ve sigara içmek de inme için kesin risk faktörleridir.

İnmeli bir hastada erken dönemde nasıl tıbbi problemler görülür?

Kalp krizi, aritmi, anjina, akciğerde su toplanması, akciğer enfeksiyonu, zatürre ve mide kanaması gibi problemler genellikle hastanın yoğun bakımda izlenmesini gerektirir.

Yoğun bakımdan çıkan hastada hareketle ilgili olarak ne gibi problemler olur?

Bir tarafın felci nedeniyle elini kullanamama, elde şişlik, yürüyememe, damar tıkanıklığı ve akciğere pıhtı atması, cilt yaraları, ağrı, idrar kaçırma ya da tam boşaltamama, kabızlık olabilir.

İnmeli bir hasta nöroloji servisinden taburcu edildiğinde neler yapmak gerekir?

Hastanın nörolojiden taburcu edilmesi demek tıbbi durumunun belli bir dengede tutulabildiği anlamını taşımaktadır. Verilen ilaçların düzenli olarak kullanılması hayati önem taşımaktadır. Nöroloji servisinde yattığı sürede fizik tedavi ve rehabilitasyon doktoru gelip hastanızı muayene etmiş fizyoterapistiniz egzersizlerinizi göstermiş olabilir. Ancak çoğu hasta için gösterilen egzersizleri yapmak yeterli olmayacaktır. Özellikle aşağıdaki bulgulardan her hangi birinin varlığı durumunda mutlaka bir fizik tedavi ve rehabilitasyon doktorunun sizi takibi hatta rehabilitasyon servisine yatışınız gerekebilir.

 1. Hastanıza su verdiğinizde öksürüyorsa veya hiç beslenemiyorsa
 2. Oturamıyor ve ayağa kalkamıyorsa
 3. Sizi anlamadığını düşünüyorsanız, hastanız konuşamıyorsa
 4. Sürekli ağlıyor, kimseyle iletişime geçmek istemiyorsa
 5. Bir yerinin ağrıdığını düşünüyorsanız
 6. Kolunda ya da bacağında sertleşmeler başladı ve önceden yaptırdığınız hareketleri zor yaptırmaya başladıysanız
 7. Cilt yarası olduysa
 8. Yürümeye başlayan bir hastanız sık sık düşüyorsa
 9. Sonda kullanıyor veya sonda çıkarıldığında altına bez bağlanıyorsa
 10. Kolunda ve ya bacağında şişlik olduysa mutlaka bir rehabilitasyon merkezine gidilmelidir.

 

Kaynaklar

 1. Alex Pollock1Gillian BaerPauline CampbellPei Ling ChooAnne ForsterJacqui MorrisValerie M PomeroyPeter Langhorne. Physical rehabilitation approaches for the recovery of function and mobility following stroke. Cochrane Database Syst Rev 2014 Apr 22;2014(4):CD001920.
 2. Callegari B, Garcez DR, Júnior ATVDC, Almeida ADSSC, Candeira SRA, do Nascimento NIC, de Castro KJS, de Lima RC, Barroso TGCP, Souza GDS, E Silva AAC. Gait patterns in ischemic and hemorrhagic post-stroke patients with delayed access to physiotherapy. Hong Kong Physiother J. 2021 Dec;41(2):77-87. 
 3. Zheng G, Zhou W, Xia R, Tao J, Chen L. Aerobic Exercises for Cognition Rehabilitationfollowing Stroke: A Systematic Review. J Stroke Cerebrovasc Dis. 2016 Nov;25(11):2780-2789. doi: 10.1016/j.jstrokecerebrovasdis.2016.07.035. Epub 2016 Aug 20.
 4. Wist S, Clivaz J, Sattelmayer M. Muscle strengthening for hemiparesis after stroke: A meta-analysis. Ann Phys Rehabil Med. 2016 Apr;59(2):114-24. 
 5. Veerbeek JM, van Wegen E, van Peppen R, van der Wees PJ, Hendriks E, Rietberg M, Kwakkel G. What is the evidence for physical therapy poststroke? A systematic review and meta-analysis. PLoS One. 2014 Feb 4;9(2):e87987. 
 6. Chung CS, Pollock A, Campbell T, Durward BR, Hagen S. Cognitive rehabilitationfor executive dysfunction in adults with stroke or other adult non-progressive acquired brain damage. Cochrane Database Syst Rev. 2013 Apr 30;2013(4):CD008391. 
 7. Chiaramonte R, Vecchio M. Dysarthria and stroke. The effectiveness of speech rehabilitation. A systematic review and meta-analysis of the studies. Eur J Phys Rehabil Med. 2021 Feb;57(1):24-43.
 8. Lohse KR, Lang CE, Boyd LA. Is more better? Using metadata to explore dose-response relationships in strokerehabilitation. 2014 Jul;45(7):2053-8. doi: 10.1161