Ortopedik Rehabilitasyon

22 Ekim 2021, Cuma 09:36:28

Ortopedik Rehabilitasyon

Ortopedik rehabilitasyon

 

Ortopedik rehabilitasyon nedir?

Kasları ve kemikleri ilgilendiren her hangi bir bozukluk, hastalık ya da travma sonrası gelişmiş olan sakatlık ya da özürlülüğe sahip hastalar için geliştirilmiş olan rehabilitasyon programıdır.

Kimler bu programdan yarar görebilir?

Travma yaralanmaları (kırıklar, çıkıklar, eklem ve kas yaralanmaları gibi), eklem kireçlenmeleri (osteoartrit), osteoporoz, uzuv kayıpları, kemik tümörleri, tekrarlayıcı travmalar (mesleksel travmalar gibi) eklem replasmanları (protez ameliyatları), omurilik yaralanmaları, doğuştan ya da sonradan oluşan omurga bozuklukları.

Ortopedik rehabilitasyon sadece ameliyat sonrası mı uygulanır?

Hayır, ameliyat bekleyen hastalara da uygulanabilir. Yapılan araştırmalarda diz protezi ameliyatı olmayı bekleyen hastalara önceden gerekli egzersizler verildiğinde ameliyat sonuçlarının daha iyi olduğu gösterilmiştir.

Hastaya verilecek egzersizler belli midir?

Hastayı öncelikle bir fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı görmeli muayene etmeli ve verilecek egzersizleri belirlemelidir. Önceden hazırlanmış egzersiz broşürleri verilebilir ancak egzersizler doktor kontrolü ile verilmelidir.

Hangi ameliyatlardan sonra ortopedik rehabilitasyon uygulanmalıdır?

Total diz protezi, kalça protezi ve el yaralanmaları başta olmak üzere neredeyse tüm ortopedik ameliyatlardan sonra uygulanmalıdır.

Ortopedik rehabilitasyon sadece egzersiz demek midir?

Hayır, egzersiz sadece tedavinin bir parçasıdır. Hastanın ağrısını kontrol altına almak ve kimseye bağımlı olmadan önceki yaşamına geri dönüşünü sağlamak için yapılan tüm tedaviler bu kategoride yer almaktadır.

Kaynaklar

  1. Rymaszewski LA, Sharma S, McGill PE, Murdoch A, Freeman S, Loh T. A team approach to musculo-skeletal disorders.Ann R Coll Surg Engl. 2005; 87 (3); 174-80.
  2. Tong HC, Haig AJ, Theisen ME, Smith C, Miller Q. Multidisciplinary team evaluation of upper extremity injuries in a single visit: the UPPER Program.Occup Med Lond 2001; 51 (4); 278-86.
  3. Lesh SG. Tissue Response to Healing. Clinical Orthopedics for the Physical Therapist Assistant. Ed: Lesh SG. FA Davis Company 2000, sayfa: 115-131.
  4. Atamaz Çalış F. Fleksör tendon yaralanmaları ve rehabilitasyonu. Flexor Tendon Injuries and Their Rehabilitation. Ortopedik Rehabilitasyon El Kitabı. Ed: Akalın E, Şendur ÖF, Gülbahar S. Akademi Yayınevi. 2016, Baskı, sayfa:225-237
Dauty M, Genty M, Ribinik P. Physical training in rehabilitation programs before and after total hip and knee arthroplasty. Ann Readapt Med Phys. 2007;50(6):462-8, 455-61